עבודה מהבית, היא צורת עבודה מיוחדת, שנפוצה בשנים האחרונות יותר ויותר. עם זאת, בכדי לעבוד כך בכלל ובוודאי ביעילות, צריך לדעת להתארגן ולתכנן היטב. בית פרטי לא נועד במקור להיות משרד ויש אנשים שממש לא מסתדרים עם צורת עבודה זו, ממגוון סיבות שונות. כיצד ניתן להנעים את העבודה מהבית?

רדיו אונליין

רדיו

אחת האפשרויות הזמינות ביותר, היא להאזין לרדיו אונליין. זאת, מאחר שמי שעובד מהבית, בשונה ממי שעובד ממקום עבודה רגיל, יכול בקלות לארגן זוג רמקולים איכותיים לשם כך. רדיו שמשדר באינטרנט, זמין כיום גם בעברית. יתרונו על פני פודקאסטים, הוא שבפודקאסט יש לרוב "דיבורים" – דבר שדורש תשומת לב ולא מתאים לרוב בזמן עבודה מהבית. רדיו לעומת זאת, כולל שילובים שונים של דיבור ומוזיקה, כך שניתן לבחור בהתאם לנסיבות (למשל, מוזיקה מהרדיו בזמן עבודה ותכניות שיחה בשאר הזמן).

 

קולות רקע קבועים

עוד אפשרות חביבה להנעים עבודה מהבית, בסיוע רמקולים, היא להשתמש בסרטונים שמשמיעים ברצף, במשך זמן רב, קולות של נחלים, ים, גשם שקט או מוזיקת רקע קלה ("מוזיקת מעליות"). ניתן למצוא סרטונים רבים מאוד כאלה, למשל ביוטיוב. מילות מפתח אופייניות לחיפוש סרטונים כאלה, הן ambient sound .

 

טיפול במטרדים

בעבודה מהבית, סובלים לעתים ממטרדים סביבתיים, כמו רעש מרחוב סואן שלידו גרים. מאחר שמדובר בבית פרטי, יש לרוב יותר אפשרויות למצוא וליישם פתרון למצב בעצמך, בשונה מעבודה במבנה של חברה. הדבר נכון במיוחד, אם גרים בדירה בבעלותך ולא בשכירות. אבל גם בשכירות, ניתן לעשות הרבה. למשל, תליית וילונות שמצמצמים אור חזק מדי או העברת עמדת העבודה לחדר אחר, שבו שומעים פחות רעש מבחוץ.

 

איזון עבודה וחיים פרטיים

כשעובדים מהבית, חייבים מה שנקרא work life balance, שמתבטא בעיקר בהפרדת שעות העבודה משעות המנוחה. אבל הדבר מתבטא גם בהפרדה, בזמן העבודה עצמה, בין העבודה לבין פעילויות הבית על מנת לתעל את העבודה שלכם על המחשב. לעתים אפשרי להשגיח על דברים שמתרחשים בבית תוך כדי העבודה, אבל לרוב לא אידיאלי. במצב כזה, נפגעות גם העבודה וגם פעילויות הבית. לדוגמא: לא רצוי להשאיר סיר על האש כאשר מרוכזים בעבודה דחופה. מוטב פשוט להפריד פעילויות אלה, ככלל קבוע.

 

תכנון לגיוון

בעבודה מהבית, יש לעתים קרובות גמישות רבה יותר לנהל את זמנך. הדבר מאפשר בין השאר, לגוון בפעילות לאורך היום. וכך, במקום לשבת מול המחשב ברצפים ארוכים מדי, שלא בריאים ולא נוחים, ניתן לגוון לאורך כל היום: שעה עבודה, קריאת חדשות באינטרנט, שעה עבודה, 10 דקות שטיפת כלים ו"טיול" לזרוק זבל, שעה עבודה, עוד "טיול" והפעם למכולת, שעה עבודה.. וכן הלאה.

 

לסיכום

לעבודה מהבית יש יתרונות וחסרונות רבים, אך אין ספק שהיא מספקת לרוב יותר אפשרויות, להתאים ולהנעים את העבודה לעובד.