משבר הקורונה אילץ עובדים וחברות רבות להעביר את הפעילות והעבודה לבית, תוך שמתמודדים עם החלטות הממשלה על סגירת המשק ומערכות החינוך. במקרים רבים, הורים שוהים עם ילדיהם בתוך הבית במשך כל היממה, וצריכים למצוא את הדרך לעמוד ביעדי העבודה וגם לתמוך בילדים שלהם, לאחר הפרת השגרה והריחוק החברתי. איך ניתן לעשות זאת?

תמיכה והסברה

הסבירו לילדים את המצב ואת המשמעות שלו. הראו להם את הצדדים החיוביים כמו זמן רב יותר לבילוי עם המשפחה או הזדמנות לפיתוח יצירתיות. הסבירו להם גם את הסכנות ואיך להתמודד איתן, את הנחיות משרד הבריאות, למדו אותם איך לשמור על היגיינה וכו'. במקרה הצורך התייעצו עם פסיכולוג ילדים כדי לקבל הכוונה וייעוץ מקצועי כדי להתמודד עם הרגשות הקשים של הילד ולסייע לו בכך. אל תשכחו שהשינויים בשביל הילדים הם אדירים, וכדאי לספק להם מעטפת תומכת ומבינה כדי שיוכלו להתמודד עם המצב הזה באופן הטוב ביותר שאפשר.

איך לעבוד מהבית וגם לתמוך בילדים

שמרו על שגרה בתוך הבית

אם אי אפשר לצאת מהבית או שמצמצמים את היציאות ככל האפשר, בנו שגרה גם בתוך הבית. קומו כל יום באותה שעה ואל תתנו לילדים לישון עד מאוחר. הגדירו זמני ארוחות וזמנים למטלות, ובשאר הזמן לדאוג לילדים לפעילויות והעסקה בזמן שאתם עובדים. כשמסיימים לעבוד, הגדירו מה עושים ומתי מתארגנים לקראת הערב, מקלחות, זמן שינה וכו'. אל תתנו ללו"ז שלכם ושל הילדים להשתבש.

הגדירו תפקידים ברורים בבית

הסבירו לילדים שאתם עובדים מהבית וזקוקים לעזרתם כדי שתוכלו לעבוד. אם מדובר בילדים קטנים, אפשר להסתייע במבוגר נוסף שישהה בבית במהלך שעות העבודה שלכם וישגיח על הילדים. אם מדובר בילדים גדולים יותר, ניתן להסביר להם את המצב ולבקש מהם לתפוס פיקוד במקרים מסוימים, ככל שזה מתאפשר. אם תסבירו לילדים בוגרים יותר את המצב ותגדירו להם בבירור מה עליהם לעשות בזמן שהם בבית, תוכלו גם לקבל עזרה וגם ללמד אותם עצמאות ואחריות על הדרך.

עודדו יצירה ועשייה

ככל שהילדים בבית, נסו להימנע מחוסר מעש מתמשך או שעמום, שיכול גם להביא לאווירה שלילית, למחשבות מפחידות אצל הילדים ותסכול אצל כל הצדדים. עודדו את הילדים למצוא פעילויות ועזרו להם בכך. עודדו פעילות יצירתית בבית, והשתתפו בה לאחר שעות העבודה.

סיכום

השינוי בשגרה ובמציאות שהכרנו לא קלה לאף אחד, גם לא למבוגרים. לכן כדאי לראות את חצי הכוס המלא ולהתמודד עם המצב במסגרת האפשרי, למצוא פתרונות יצירתיים שבאמצעותם ניתן יהיה להמשיך ולקיים חיים רגילים לצד המגפה והשמירה על ההנחיות. לא פשוט לשמור על יעדי העבודה מהבית, להקפיד על משמעת ועל שגרת יום כששגרת היום של הילדים השתנתה, אך עם מעט יצירתיות, הרבה כוח רצון והירתמות גם מהצד של הילדים, ניתן יהיה לצלוח את המצב ולצאת ממנו חזקים יותר.