ידוע לכל שלעצמאיים אין דמי אבטלה ושלעצמאיים אין ימי חופשה בתשלום. עם זאת, עצמאיים אינם לגמרי חסרי זכויות ואף יש כאלו שבהחלט קיימות ומוטב לנצל. מכאן שאם גם אתם עצמאיים, מוזמנים לגלות מה בדיוק אומר החוק. אם לגבי חופשת מחלה ואם לגבי דמי הבראה, הפרשה לקרן הפנסיה ומגוון הטבות שאתם לא בהכרח מכירים. נשמע מעניין? בהחלט מידע חשוב!

עבור עצמאי להיות חולה זוהי פריווילגיה

יש לא מעט יתרונות בלהיות עצמאי. עצמאי אינו צריך לבקש חופש מהבוס, יכול לקבל כל החלטה עסקית בעצמו וכדומה. עם זאת, כאן נעצור לציין שאחד מהיתרונות היותר מפתיעים שנוגעים לעצמאיים היא העובדה שהם פחות חולים. האומנם? ובכן כאשר אין ימי מחלה ברקע, מסתבר שלהיות חולה זוהי פריווילגיה. מכאן שאם מבקשים למהר להחלים מהצינון, מוזמנים להכיר מגוון טיפולים טבעיים מעולים, משמע יש לסייע לתחושה המעיקה לחלוף, כך שתחזרו במהרה להרוויח.

ימי מחלה

מה אם כן אומר החוק לגבי ימי מחלה של עצמאיים? הוא אומנם מאחל להם בריאות, אך לא עושה הרבה מעבר! מכאן שבעוד ששכירים נהנים ממינימום 12 ימי מחלה בשנה (עליהם מקבלים תשלום כמובן), עצמאיים מבינים שאם הם חולים, הם פשוט מפסידים כסף. אומנם היו דיבורים לשנות זאת, אך עד שזה יקרה, נראה שעצמאיים ימשיכו לשמור על הבריאות.

דמי אבטלה

חשוב לדעת שלמרות שידוע שעצמאיים לא נהנים מדמי אבטלה, ישנה קבוצה מסוימת של עצמאיים שעבורה המצב שונה – בהתאם לעמידה בתנאי הזכאות ובהתאם לאופי העיסוק. כך למשל אם מדובר באומנים, במדריכים, או באנשים שנוגעים לעולם התרבות, הרי שבהחלט מוטב לברר מהו הדין לגביהם.

 

 

זכויות שנוגעת לפנסיה ולקרן השתלמות

נכון להיום עצמאיים מחויבים להפריש לעצמם פנסיה, כאשר פה הם זוכים להטבה – עבור סך ההפקדה משיגים זיכוי יותר גבוה ממס הכנסה. מדוע? מתוך מטרה שעצמאיים יפרישו לעצמם פנסיה כמה שיותר גבוהה. פה נציין שאם מחליטים למשוך כספים מקרן הפנסיה בשל אבטלה, נהנים מהטבות מס על משיכת הכספים. כמו כן, בכול הנוגע לקרנות השתלמות, גם עצמאיים יכולים להפריש כספים, כאשר ניתן להפקיד עד כ-4.5% מסך ההכנסה החייבת ועד כ-12,150 ש"ח בשנה, ואף על כך להרוויח סטטוס של הוצאה מוכרת. עוד נציין שרווחים שנצברו בקרן פטורים ממס רווחי הון.

תשלום דמי בידוד

לא מעט עצמאיים נותרו חסרי תמיכה מטעם המדינה בשל המצב שנגיף הקורונה הכתיב. אי לכך טוב לדעת שאם אתם עצמאיים ושהיתם בבידוד בין התאריכים 31.5.21 ל-1.7.21 יש מצב טוב שמגיעים לכם דמי בידוד כחלק מהזכויות שלכם כעצמאים, כך שבהחלט שווה להגיש בקשה ולבחון האם היא מתקבלת.

פיצוי בגין פשיטת רגל של לקוח

לעיתים עצמאיים עובדים מול לקוחות שבסופו של יום לא משלמים על השירות. מכאן שאם אכן לא הועבר תשלום בגין הליכי פשיטת רגל, טוב לדעת שביטוח לאומי עומד לצדכם. כל שצריך לעשות זה להגיש "תביעת חוב".

שורה של הטבות כלליות

מעבר לנאמר, עצמאיים זכאים לשורה ארוכה של זכויות, ממש כמו שכירים. כאן מדובר בדמי מילואים, בשיקום כלכלי בגין פעולות איבה, בדמי אימוץ, בדמי תאונה בגין תאונות אישיות, בקצבת נכות כללית, בקצבת מזונות, בדמי לידה, בגמלת נכות, בדמי פגיעה לנפגעי עבודה וכדומה.

לסיכום

אז נכון שעוד יש דרך ארוכה עד שעצמאיים ייהנו מהטבות שנכון להיום שמורות רק לשכירים, אך כבר עתה יש להיות מודעים לשורה של זכויות חשובות ומסייעות.