במיוחד מאז משבר הקורונה, וגם לפניו, עסקים רבים עברו למתכונת החדשה של עבודה מהבית. להעסקת העובדים מהבית יש הרבה יתרונות בעבור המעסיק. קודם כל הוא לא צריך לשכור משרדים פיזיים שזה חיסכון ענק. שנית, הוא לא צריך לשלם לעובדים על נסיעות הלוך וחזור לעבודה ובנוסף האינטראקציות בין העובדים במקומות עבוד מביאות פעמים רבות לבזבוז זמן יקר. בדיוק בגלל זה אנו רואים יותר ויותר בעלי עסקים המאמצים את המודל הזה ומעבירים את כל העובדים לשיטה הזאת. למרבה הצער, ישנם מעסיקים כאלו המנצלים את המצב ואת חוסר הידע של העובדים ולא מעניקים להם את הזכויות הסוציאליות המלאות המגיעות להם. חשוב לדעת ככלל, שעובד שכיר מהבית זכאי לזכויות מלאות, בדיוק כמו עובדים במשרד. למי שעדיין לא בטוח, בואו נעשה קצת סדר וננסה להבין מה מגיע ומה לא מגיע לעובדים מהבית.

תאונות עבודה

ככלל ולמען הסדר הטוב, חשוב להבין כי אותן הזכויות שיש לכל עובד הן קיימות ותקפות לעבודה מהבית. לצורך העניין, אם עובד נפגע חלילה בתאונה בבית בזמן העבודה, הגשת תביעה עקב תאונת עבודה בהחלט אפשרית ואף מומלצת. אם התאונה התרחשה בזמן העבודה העצמה או בעקבות פעולה כלשהי הקשורה בעבודה אותה ביצע העובד, בהחלט יש עילה לקבל פיצויים ורצוי מאד לדרוש את המגיע לכם.

זכויות עובדים מהבית - מה מגיע לכם

חופשות וימי מחלה

בדיוק מה שמגיע לכם כעובדים במשרד, מגיע לכם גם כאשר אתם עובדים עם הבית. יש מקומות עבודה עם הסכמים קיבוציים המגדרים את מכסת ימי החופשה והמחלה המגיעים לכל עובד, אך במידה ואין לכם הסכם כזה, החוק ברור מאד לגבי המכסה לה מחויבים המעסיקים. בנוסף, שימו לב כי כאשר אתם בוחרים לנצל יום חופש או מחלה, זה לא חוקי לדרוש מכם לבצע משימות הקשורות לעבודה בזמן הזה. לכן יש לעמוד על כך שכאשר אתם ביום חופש, אתם לא עובדים ולא מבצעים אף משימה הקשורה למשרד.

פנסיה, הבראה ותנאים סוציאליים נוספים

גם כאן, כל מה שמגיע לעובד שכיר במקום העבודה מגיע לו גם בעבודה מהבית. בתוך כך, המעסיקים מחויבים להפריש דמי פנסיה על בסיס חודשי, כמו גם דמי הבראה שנתיים, חופשה שנתית, דמי מחלה וכן הלאה.

מה לא מגיע לעובדים מהבית?

באופן טבעי, עובד שלא צריך לצאת מהבית ולשלם על נסיעות כדי להגיע לעבודה, לא זכאי להחזרי נסיעות. שימו לב עם זאת כי במידה ובחלק מהימים בחודש, הגיע העובד למשרד או שנסע למקומות מסוימים לפי דרישת מקום העבודה, הוא זכאי לתשלום על הנסיעות הללו.

ומה לגבי עצמאים?

ובכן, באופן כללי, העובדים העצמאים העובדים מהבית למעשה אחראים על הזכויות של עצמם ובתוך כך גם על תשלומי ביטוח לאומי, מס הכנסה, פנסיה וזכויות נוספות.