מצד אחד יש לא מעט יתרונות בלהיות עצמאי שעובד מהבית. מצד שני, יש לא מעט הוצאות וסידורים נדרשים. לעצמאי אין ברקע מנהל שמוציא עבורו תלוש משכורת ואם רוצים ייעוץ מקצועי, נדרש לחבור לרואה חשבון. מכאן שעצמאיים נדרשים לדאוג ללא מעט משתנים ואף להיות מודעים לשלל הטבות, ופה אתם מוזמנים לבחון האם מגיעים לכם החזרי מס. מה עוד? חשוב לדעת שגם אם יש ברקע מנהל חשבונות, עדיין ייתכן שמגיעים לכם החזרים. נשמע כמו מידע שעשוי להתגלות כרווחי? מוזמנים להבין כל מה שרלוונטי בנושא!

ייתכן ששכחתם להצהיר?

כל עצמאי מודע לעובדה שהוא משלם מיסים באמצעות פנקס מקדמות (או באמצעות הוראת קבע) ושבסוף כל שנת מס מגישים דו"ח שנתי שמשפיע על תשלומי המיסים. מכאן שאם נמצא פער לטובתכם, עשויים לקבל החזרים. בנקודה זו נחדד שמידע על החזרי מס לעצמאיים מהותי ואף עשוי להתגלות כרווחי, המידע מסייע להבין באלו מצבים נדרשת ערנות. כך למשל אם שכחתם לעדכן לגבי המצב המשפחתי (למשל שכחתם לעדכן שנולד תינוק חדש, או שהתגרשתם), אם התחלתם להפריש פנסיה ולא עדכנתם לגבי כך, או אם נוצר שינוי משמעותי בגובה של ההכנסות, הרי שייתכן שמגיעים לכם החזרי מס.

בין עצמאי פטור למורשה

חשוב להבין שיש הבדל בין עצמאי מורשה לפטור. בעוד ששני הסוגים משלמים דמי ביטוח לאומי למס הכנסה, עצמאי פטור אינו משלם ערך מוסף. כמו כן, מדרגות המס של עוסק פטור בין היתר מושפעות מגובה תלושי השכר, בהנחה שמשלבים בין עיסוק כעצמאי לבין עיסוק כשכיר. מעבר לכך, עוסק מורשה זכאי לקבל החזרי מס אודות הוצאות מוכרות, ופה יש לוודא שהן חושבו ואף קוזזו כראוי. אם כל זאת לא מספיק, הרי שגם קיימים פרמטרים משלימים שעשויים להצדיק החזרי מס. כך למשל מדובר במגורים ביישובי פריפריה, בהשלמת שירות מילואים, בסיום לימודי מקצוע ועוד.

 

 

הגשת בקשה להחזר – התהליך המלא

מתחילים לחשוד שאכן עשויים להגיע לכם החזרי מס? אם כי לא הצהרתם על הוצאה מוכרת, אם כי עברתם ליישוב בפריפריה, או אם כי לא עדכנתם לגבי מצב משפחתי? מוזמנים להבין כיצד מגישים בקשה להחזר מס לעצמאיים. עברו על השלבים הבאים:

  • ממלאים טופס 135 וטופס 131 מטעם רשות המיסים.
  • יש להצטייד בצ'ק מבוטל, או באישור ניהול חשבון (לטובת העברת ההחזרים).
  • יש לבחון האם קיימים טפסים נוספים שעשויים לתמוך בנסיבות (למשל טופס שמעיד על מגורים ביישוב מזכה). מצאתם כאלו? צרפו אותם.
  • יש לפנות עם סך המסמכים לאחד משלושת המוקדים הבאים: סניף מס הכנסה שאליו שייכים, משרדי הדואר, או לאתר של רשות המיסים.
  • נמצאם זכאים? הסכום המדובר יועבר ישירות לחשבון הבנק.

מחפשים את הדרך המהירה ביותר לפעול? ניתן להיעזר בחברה מקצועית, אם כי עדיין נדרש למלא טופס 135 ולבחון האם קיימים מסמכים רלוונטיים שראוי לצרף.

לסיכום

כל עצמאי צריך לבחון האם מגיעים לו החזרים. עוד ראוי לציין, שפקודת המס כוללת למעלה מ-200 סעיפים שמהם ההחזר עשוי להיות מושפע, ועל כן הכרחי שעין מקצועית תעבור על הדברים. מפחדים שמדובר בעוד הוצאה? ובכן מעבר לעובדה שעשויים להגיע לכם מאות שקלים, ראוי לדעת שעוסק מורשה מקבל החזר מס בגין פנייה לייעוץ – מדובר בהחזר מס מלא. אינכם עוסק מורשה? טוב לדעת שיש חברות בתחום שלא דורשות עמלה, כל עוד לא נמצא שמגיעים החזרים, משמע מינימום התעסקות, לצד מקסימום מקצועיות ללא הוצאות מיותרות. טיפ אחרון? ניתן להגיש את הבקשה עד כ-6 שנים אחורה – כדאי לבדוק.