אחת המצוות הכי יפות ביהדות היא המצווה להתקין מזוזה. זוהי מצווה אשר מחברת אותנו לאירוע המכונן שלנו כעם – יציאת מצרים והאירועים אשר קדמו לה. המזוזה היא תזכורת יומיומית לעיקרי האמונה היהודית. אנחנו רואים אותה ומנשקים אותה בצאתנו ובבואנו מהבית וכך נזכרים לרגע קטן בשגרת היום, באמונה שלנו כיהודים. מצוות המזוזה היא כה נפוצה, עד אשר ניתן לראות אותה כמעט בכל בית יהודי באשר הוא, ללא כל תלות במידת שמירת המצוות של דייריו. כמו הרבה מצוות אחרות, גם כאן השכילה היהדות לפרט בדיוק איך צריכה להיראות מזוזה, מהי התקנה נכונה והיכן בכלל צריך להתקינה. במאמר הזה נזכיר את אותם כללים וניתן לכם כלים לבחירת המזוזה הנכונה ביותר עבור חדר העבודה הביתי שלכם.

מרכיבי המזוזה: בית המזוזה והקלף

המזוזה אותה אנו רואים בעין, היא למעשה רק המבנה החיצוני הקרוי 'בית מזוזה'. בית המזוזה יכול להיות עשוי בדרכים שונות ומחומרים מגוונים. כאשר המזוזה היא חיצונית, בית המזוזה צריך להיות יותר מסיבי ולהגן על הקלף מפני מים, אבק ואפילו קרני השמש. במקרה שלנו, במזוזה לחדר עבודה, ניתן להשתמש במגוון רחב יותר של בתי מזוזה. מכיוון שמדובר בפנים הבית, נמליץ על בית מזוזה שלא יהיה גדול מדי. לחדר העבודה תוכלו לקחת בית מזוזה אשר יראה יותר 'רשמי', ממש כמו מקום עבוד.  לבחור את בית מזוזה הבא שלכם בחנות אינטרנטית אמינה אשר יש לה ניסיון של שנים במכירת מזוזות ותשמישי קדושה אחרים.

בתוך בית המזוזה נמצא הקלף. את הקלף הזה יש לייצר בדקדקנות. למעשה, הוא נכתב אות אחר אות באופן ידני על ידי סופר סת"ם. הוא צריך להיות איש ירא שמיים אשר עבר הסמכה מיוחדת לצורך כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות. סופר הסת"ם מקפיד על ההלכות הרבות בהקשר של הכתיבה עצמה, הלכות שמי שלא במקצוע, לא מכיר. זו הסיבה שצריך להיות אמון רב בין הצרכנים לבין מי שמוכר את המזוזה. את הקלף צריך להתאים לפי הגודל של בית המזוזה אשר בחרנו. לרוב, תהיה התאמה בין בתי המזוזה המוצעים והקלפים.

מזוזה לחדר עבודה ביתי: כל מה שצריך לדעת מהבחירה ועד להתקנה

קביעת המזוזה

את המזוזה בחדר העבודה יש לקבוע על המשקוף הימני כאשר נמצאים עם הפנים בכיוון הכניסה לחדר. יש להתקין את המזוזה כך שכולה תעבור את קו השליש העליון של המשקוף. לפי המסורת הספרדית, קובעים את המזוזה במאונך ואילו לפי זו האשכנזית, קובעים אותה בשיפוע קל. אם קביעת המזוזה בחדר העבודה היא במסגרת קביעת יתר המזוזות בבית, למשל בבית חדש, יש לברך רק פעם אחת לפני הקביעה של המזוזה הראשונה. את קביעת המזוזה והברכה יכול לבצע מי כל מי שהגיע לגיל מצוות.

בדיקות תקופתיות למזוזה

מכיוון שהמזוזה היא תשמיש קדושה עם הלכות נוקשות, בעיקר בנוגע לקלף – יש לבדוק אותו בצורה קבועה אחת לכמה זמן. יש להניח שמזוזה בתוך הבית תישמר טוב יותר, אבל גם בה יכול לדהות הקלף או להינזק מגורמים שונים, כולל חום, קור או מזיקים שונים. רצוי לבדוק את הקלף על ידי איש מוסמך לדבר – סופר סת"ם. הוא יוכל במקרה הצורך לבצע תיקונים קלים אשר יאריכו את חיי הקלף ויחסכו רכישה של אחד חדש.

לבסוף נדגיש שקלף המזוזה לא יכול להיות זול מידי וזאת בגלל העובדה הפשוט שהוא נכתב ביד, אות אחר אות, אם אתם נתקלים בקלפים עם מחיר הנמוך מ80 ש"ח בערך, הדבר אמור להדליק אצלכם נורה אדומה. וודאו שאתם רוכשים בחנות או באתר אינטרנט רק מעסק בעל מוניטין בתחום אשר מפרסם את שמו של סופר הסת"ם שעובד איתו.